Jdi na obsah Jdi na menu
 


Žijte přítomností

Žijte v přítomnosti, to je nejjednodušší doporučení pro VDN. Zní to možná hodně jednoduše, ale pro mnoho lidí je to velice obtížný úkol. I pro mě byl.

Když jsem byl v tzv. hovězím věku, návštěva školy mi moc neokouzlovala, vlastně jsem celý týden čekal na pátek a sobotu. V pátek,  jsem byl v euforii, čekala mě jen zábava,  hlavně ta večerní, většinou oba dva dny. Neděle byla můj nejneoblíbenější den, následovalo totiž pondělí a odjezd do školy. Celou neděli se mnou nebylo nic. Proč vlastně, když jsem měl skoro celou neděli volnou?

Protože jsem nežil přítomností, ale myslel jsem jen na nepříjemnou budoucnost. Nedokázal jsem si užívat života ze strachu z budoucna. Jak jsem již psal v jiném článku, člověk pociťuje jen dva pocity, lásku nebo strach. Můžete to brát tak, že láska je bůh a strach je ďábel.

Podobná situace se mi po několika letech opakovala v zaměstnání. Nakonec jsem odešel a začal jsem pracovat sám na sebe. Od té doby jsem přestal počítat čas na služby.  Od té doby jsem přestal řešit kolikrát  budu nucen dělat něco s čím nesouhlasím a co mně neuspokojuje. Od té doby jsem začal žít přítomností a začal jsem si užívat života. Zákon přitažlivosti mi najednou začal do cesty lákat víc a víc krásný chvil a nádherných lidí.

Obrovským učitelem nám v tomto jsou děti.  Děti vlastně ani jinak žít a prožívat život neumí, proto jsou tak radostné a bezstarostné. Pro děti znamená zítřek nekonečně dalekou dobu.  Můj tříletý syn si například nerad stříhá vlasy, vždy když se mu zmíním, že jdeme ostříhat vlasy, ihned mi řekne, že to necháme na zítra.  Pokud souhlasím, okamžitě to pouští z hlavy a opět bezstarostně dovádí. Je to tím, že se nezatěžuje přemýšlením o budoucím dnu, kdy se stane to, co nemá rád.  To samé platí i o minulosti.

Nedělejte si hlavu z nepříjemné minulosti, nedělejte si starosti z jakékoli  budoucnosti, problémy řešte, až když přijdou.  Prostě a jednoduše prožívejte přítomný okamžik.

Zní to možná jako klišé, ale přesto to nijak nesnižuje pravdivost této věty: Žijte každý den jako by to byl váš poslední. Těšte se z věcí, které máte, těšte se z vašich přátel, z rodiny, z krásného dne, ale třeba i z toho, že vám padne zelená na semaforu. Aspoň to zkuste, uvidíte, že to funguje.

 Lidé obětují své zdraví, aby vydělali peníze.

Pak obětují peníze, aby znovu získali své zdraví.

Pak se tak znepokojují budoucností, že nežijí v přítomnosti.

Žijí tak, jako by neměli nikdy zemřít.

Pak zemřou bez toho, aniž kdy skutečně žili

(Dalajláma)

 

 

Přeji Vám mnoho pozitivní energie a láskou naplněné dny.

Roman Březina

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Reakce

(Barbora, 3. 6. 2013 23:55)

Musím jen souhlasit, je to moc hezky napsané :) Žijte každý den, jako by byl váš poslední:)) Tak to jsem si dnes četla ve dvou knížkách:))